9.maijā kultūrizglītības “Latvijas skolas soma” ietvaros Dricānu vidusskolas pirmās trīs programmas klases uz Rēzekni, lai Latgales vēstniecībā GORS noskatītos izrādi “Uzmanību, peles!”, par kuru režisors Armands Ekštets raksta: “Pasaulē ir daudz stāstu par bailēm – kam ir lielas acis, par draudzības spēku – kas pārvar vislielākos šķēršļus, par uzticīgiem draugiem – uz kuriem vienmēr var paļauties. Izrādē “Uzmanību, peles!” mēs vēlējāmies pārkāpt skatuves robežas, iesaistot savā stāstā mazos skatītājus, lai viņiem teātris asociētos ne tikai ar prieku un jautrību, bet arī ar izziņu! Bērnu līdzdalība izrādē ir viens no šī teātra projekta lolotākajiem mērķiem – tās jēga. Šī pieredze starp teātri un skatītāju sniedz mums neizsīkstošu iedvesmas avotu un vēlmi attīstītas idejas. Mēs vēlamies, lai šī pieredze ir pieejama visiem bērniem! ”
Bērni guva jaunus iespaidus, zināšanas, bija sajūsmināti, izrāde ļoti patika!
Dricānu vidusskolas 10.-12.kl.skolēni 04.04.2024 devās Latvijas Skolas somas braucienā uz Baltijā lielāko skaņu ierakstu studiju "Auss".
Lai labāk izprastu mūzikas klātbūtni ikdienā, ir svarīgi ieskatīties skaņu pasaules vēsturē, iepazīstoties ar Latvijas Radio 1. studiju, kurā tapuši latviešu mūzikas pirmie ieraksti. Apzināties Latvijas zinātnieku un inženieru būtisko veikumu skaņas tehnoloģiju radīšanā, pieminēt Radio rūpnīcu, vinila plašu ēru, pasaulslaveno “JZ” mikrofonu ražotni un citus veiksmes stāstus, kas ir neatņemama kultūras procesu radīšanas sastāvdaļa.
Nodarbības laikā ikvienam skolēnam bija iespēja iepazīties ar skaņas pasauli, apzināties tās saikni ar kultūras norisēm, izzināt, kā top dziesmu ieraksti, mūzika kino filmām, reklāmām un kā tā nonāk līdz klausītājam, ielūkojoties skaņu laboratorijā, lielākajā un modernākajā skaņu ierakstu studijā Baltijā – kultūrtelpa AUSS, kas atrodas Rīgā.
7.un 8.klases skolēni "Latvijas Skolas soma" ietvaros 12.maijā devās uz Preiļu Vēstures un mākslas muzeju, lai izzinātu linu audzēšanas un izmantošanas procesu. Radošajā darbnīcā no linu aukliņām un koka bumbiņām, izmantojot vīšanas metodi, katram bija iespēja izveidot savu rokassprādzi. Pēc radošās darbnīcas skolēni varēja apskatīt J.Pīgožņa balvas "Latvijas ainavu glezniecība" izstādi un degustēt rupjmaizi ar linu eļļu. Pēc tam skolēni devās uz Raiņa muzeju "Jasmuiža", kurā uzzināja interesantus faktus gan par Raiņa jaunības gadiem, gan apskatīja izstādi par vedībām, Latgales podniecību. Skolēniem bija iespēja redzēt arī konkursa "Raiņa dzejas atklātne" laureātu darbus un noslēgumā pārbaudīt savus spēkus Slēpņošanas spēlē.
Lasīt tālāk: 7.un 8.klases skolēni Preiļu Vēstures un mākslas muzejs
Izrādes varoņi kopā ar bērniem atklāja brīnumaino piedzīvojumu pasauli, kurā iztēlei, fantāzijai un trakām idejām nav robežu. Izrādes mērķis bija mudināt mazāk laika pavadīt pie viedierīcēm.
Auns, kaza un vērsis aicināja dažādot savu brīvo laiku: spēlēt spēles, iejusties pasaku varoņu lomās, radoši izdomāt dažādas papildus darbības un notikumus, bet uzsvēra, ka sākumā ir jāizpilda darbi un uzdevumi un tikai tad var spēlēties.
Bērniem izrāde ļoti patika, īpaši dziesmas un vingrošanas elementi. Viņiem bija saistoši dzirdēt un redzēt, kā tiek apspēlēts tik mīļais mobilais telefons un internets. Skolēni jutās lepni, ka ir lasījuši pasakas, kuru varoņu lomās iejutās izrādes varoņi, un salīdzināja oriģinālo pasakas saturu ar skatītajiem notikumiem. Pēc izrādes bērni dalījās iespaidos, apsvēra domu vairāk spēlēties, lasīt grāmatas, pašiem radīt jaunas idejas un mazāk laika pavadīt ar telefoniem.
Dricānu vidusskolas 10.-12.kl. skolēni "Latvijas skolas somas " ietvaros apmeklē J.Soikāna Ludzas mākslas skolu, kur piedalās nodarbībā ar dzejas izrādes "Pa mīlesteibu brīnūt, kuojis nasaļ " veidotājiem – aktieri un mūziķi Kristapu Rasimu un scenārija autori, režisori Mariku Čerņavsku. Jaunieši noskatās dzejas izrādi, kur Antona Kūkoja dzeju izstāsta aktrise Jolanta Znotiņa zīmju valodā, savukārt aktieris un mūziķis Kristaps Rasims – vārdos un mūzikā.
Jaunieši diskutē ar izrādes veidotājiem par izrādi, mīlestību, mākslu, argumentē viedokļus, atzīst, ka māksla ir spēcīga, spēj dzīvi padarīt labāku, skaistāku, pašam jāpiedalās.
Septembris - dzejas mēnesis. Katru gadu šajā laikā tiek organizēti dažādi pasākumi, arī mūsu skolā 13.septembrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros bija dzejas dienām veltīts koncerts – skanīgs un rotaļīgs. Tā kā tajā piedalījās gan Dricānu vidusskolas 1.-12.klašu skolēni, gan Jaunstrūžānu sākumskolas bērni – koncerts izskanēja Dricānu KN. Tajā uzstājās skanīgās balss īpašniece Rūta Dūduma-Ķirse un virtuozais Jānis Ķirsis. Koncertlekcija bija veltīta Māras Zālītes un Zigmara Liepiņa 70 gadu jubilejai, tas bija muzikāls stāsts par jubilāru daiļradi – laikmetu, kurā viņi mācījušies, strādājuši, kā arī par aktuālo dzejā un mūzikā šodien. Nenoliedzami – dzejai mūzikā ir savs šarms!