"Latvijas skolas somas" ietvaros Dricānu vidusskolas 1.-5.klašu devās uz Latgales Vēstniecību GORS, noskatīties pasaulē augsti vērtēto animācijas filmu "Straume".
Ginta Zilbaloža animācijas filma “Straume” ir pēdējo laiku lielākā Latvijas kino starptautiskā sensācija – filma tika demonstrēta prestižā Kannu kinofestivāla konkursa programmā “Īpašais skatiens” kā vienīgā animācijas filma, Ansī animācijas filmu festivālā tā ieguvusi četras balvas, to skaitā žūrijas un skatītāju balvu.
Animācijas filmas “Straume” galvenais varonis Kaķis ir izteikts vientuļnieks. Kad viņa mājas iznīcina milzu plūdi, viņš atrod patvērumu nelielā laivā kopā ar citiem dzīvniekiem. Lai izdzīvotu, kaķim būs jāiemācās sadarboties. Kopā ar Kapibaru, Lemuru, Suni un Putnu viņš ceļo cauri noslēpumainām ainavām, mācoties pielāgoties jaunajai, cilvēku neapdzīvotajai pasaulei.
Animācijas filmas liriskais saturs izraisīja pat skumjas emocijas gan skolēniem ,gan pedagogiem.
“Latvijas skolas somas” ietvaros tika pieaicināti viesmākslinieki no Latviešu folkloras kopas "Upīte", kuri viesojās Dricānu kultūras namā, iesaistot Dricānu vidusskolas 1.-5.klašu skolēnus jautrās rotaļdejās. Folkloras kopa “Upīte” ir pazīstama kā unikāla Latgales kultūras pārstāve, kas aktīvi veicina latviešu tautas mūzikas un tradīciju saglabāšanu.
Repertuārā ietilpst gan tradicionālās latviešu tautasdziesmas, gan Latgales reģionam raksturīgās melodijas, kas izpildītas autentiskā manierē un bieži vien arī vietējā dialektā. Viņi aktīvi piedalās dažādos folkloras festivālos un pasākumos gan Latvijā, gan ārpus tās, nesot Latgales kultūras vārdu pasaulē.
Skolēni visas stundas garumā labprāt piedalījās rotaļās, izpildot dažādas deju kustības gan pāros, gan visi kopā. Piedāvājumā bija arī dziedāšana līdzi, atkārtojot noteiktus dziesmu vārdus vai piedziedājumus. Laiks tika pavadīts pozitīvām emocijām.
28. oktobrī Dricānu vidusskolas 6.-12.klases skolēniem bija iespēja "Latvijas skolas soma" ietvaros izdzīvot psiholoģisko Cēsu Mazā teātra izrādi "Distance", kuras sižetu veido pašu aktieru atmiņas par viņu pusaudžu gadiem, par piedzīvoto, pieļautajām kļūdām, par dažāda veida atkarībām un to, kā tās ietekmēja viņu uztveri, emocijas un likteņus. Paldies aktieru kolektīvam par profesionālo sniegumu!
9.maijā kultūrizglītības “Latvijas skolas soma” ietvaros Dricānu vidusskolas pirmās trīs programmas klases uz Rēzekni, lai Latgales vēstniecībā GORS noskatītos izrādi “Uzmanību, peles!”, par kuru režisors Armands Ekštets raksta: “Pasaulē ir daudz stāstu par bailēm – kam ir lielas acis, par draudzības spēku – kas pārvar vislielākos šķēršļus, par uzticīgiem draugiem – uz kuriem vienmēr var paļauties. Izrādē “Uzmanību, peles!” mēs vēlējāmies pārkāpt skatuves robežas, iesaistot savā stāstā mazos skatītājus, lai viņiem teātris asociētos ne tikai ar prieku un jautrību, bet arī ar izziņu! Bērnu līdzdalība izrādē ir viens no šī teātra projekta lolotākajiem mērķiem – tās jēga. Šī pieredze starp teātri un skatītāju sniedz mums neizsīkstošu iedvesmas avotu un vēlmi attīstītas idejas. Mēs vēlamies, lai šī pieredze ir pieejama visiem bērniem! ”
Bērni guva jaunus iespaidus, zināšanas, bija sajūsmināti, izrāde ļoti patika!
Dricānu vidusskolas 10.-12.kl.skolēni 04.04.2024 devās Latvijas Skolas somas braucienā uz Baltijā lielāko skaņu ierakstu studiju "Auss".
Lai labāk izprastu mūzikas klātbūtni ikdienā, ir svarīgi ieskatīties skaņu pasaules vēsturē, iepazīstoties ar Latvijas Radio 1. studiju, kurā tapuši latviešu mūzikas pirmie ieraksti. Apzināties Latvijas zinātnieku un inženieru būtisko veikumu skaņas tehnoloģiju radīšanā, pieminēt Radio rūpnīcu, vinila plašu ēru, pasaulslaveno “JZ” mikrofonu ražotni un citus veiksmes stāstus, kas ir neatņemama kultūras procesu radīšanas sastāvdaļa.
Nodarbības laikā ikvienam skolēnam bija iespēja iepazīties ar skaņas pasauli, apzināties tās saikni ar kultūras norisēm, izzināt, kā top dziesmu ieraksti, mūzika kino filmām, reklāmām un kā tā nonāk līdz klausītājam, ielūkojoties skaņu laboratorijā, lielākajā un modernākajā skaņu ierakstu studijā Baltijā – kultūrtelpa AUSS, kas atrodas Rīgā.
7.un 8.klases skolēni "Latvijas Skolas soma" ietvaros 12.maijā devās uz Preiļu Vēstures un mākslas muzeju, lai izzinātu linu audzēšanas un izmantošanas procesu. Radošajā darbnīcā no linu aukliņām un koka bumbiņām, izmantojot vīšanas metodi, katram bija iespēja izveidot savu rokassprādzi. Pēc radošās darbnīcas skolēni varēja apskatīt J.Pīgožņa balvas "Latvijas ainavu glezniecība" izstādi un degustēt rupjmaizi ar linu eļļu. Pēc tam skolēni devās uz Raiņa muzeju "Jasmuiža", kurā uzzināja interesantus faktus gan par Raiņa jaunības gadiem, gan apskatīja izstādi par vedībām, Latgales podniecību. Skolēniem bija iespēja redzēt arī konkursa "Raiņa dzejas atklātne" laureātu darbus un noslēgumā pārbaudīt savus spēkus Slēpņošanas spēlē.
Lasīt tālāk: 7.un 8.klases skolēni Preiļu Vēstures un mākslas muzejs