Valsts kanceleja sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, Labklājības ministriju, Veselības ministriju, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti un nevalstiskām organizācijām no 2023./2024.mācību gada uzsāk KiVa programmas ieviešanu 60 Latvijas skolās.
KiVa ir starptautiska pierādījumos balstīta programma bulinga izplatības mazināšanai un novēršanai skolās, piedāvājot strukturēti organizētu darbu ar bērniem 6–16 gadu vecumā. Programma izstrādāta 2006. gadā un šobrīd veiksmīgi tiek īstenota vairāk nekā 20 valstīs, tostarp Igaunijā, Zviedrijā, Lielbritānijā, Vācijā, Spānijā, Itālijā, Jaunzēlandē, Čehijā u.c. To izstrādājusi Turku universitāte (Somijā) un tā ietver trīs daļas:
• universālās profilakses aktivitātes īstenošanai skolu vidē, tostarp nodarbības, video un tiešsaistes spēles skolēniem, rokasgrāmatas, metodiskos materiālus un praktiskos uzdevumus pedagogiem, vadlīnijas un informatīvus materiālus vecākiem;
• agrīnu intervenci ar rīcības algoritmu situācijām, kad bulings skolā jau noticis, paredzot strādāt vienlaikus gan ar pāridarītāju, gan ar cietušo bērnu, gan citiem iesaistītajiem;
• monitoringa rīku, lai sekotu līdzi izmaiņām skolā saistībā ar bulinga izplatību.
Kā liecina pētījumu rezultāti, skolās, kuras ievieš KiVa programmu, nozīmīgi samazinās bulinga un vardarbības gadījumu skaits, kā arī vardarbību atbalstoša rīcība, pieaug savstarpējā empātija, uzlabojas motivācija mācību sniegumam un attieksme pret skolu kā vidi, kā arī pieaug pedagogu spēja atrisināt skolēnu konfliktus.
Programmas koordinatore skolā d.v. Ilona Vilcāne