Thursday the 2nd - - Joomla 3.9 Templates
Интернет-магазин nachodki.ru

Ar saukli “Labie darbi planētai!” no 2. līdz 8. novembrim visā Latvijā norisinās Ekoskolu Rīcības dienas 2020. Šajā nedēļā ap 37 000 bērni un jaunieši no vairāk kā 130 izglītības iestādēm pievērš sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības izzušanai un aprites ekonomikas principu ieviešanai ikdienā. Savās aktivitātēs viņi apņemas un izaicina sabiedrību iesaistīties vides problēmu risināšanā. Kampaņa Latvijā notiek jau astoto gadu. Gan Latvijā, gan pasaulē teju visu negatīvo ietekmi uz klimatu rada tikai trīs mūsu dzīves jomas: enerģija, transports un pārtika. Lai novērstu piesārņojumu, mums vajadzētu citādāk audzēt pārtiku, ražot enerģiju un citādāk pārvietoties.

Pirmais solis uz to būtu samazināt mūsu izšķērdību šajās trīs jomās. Enerģijas jomā Latvijā ir svarīgi samazināt siltuma zudumus apkures sezonā un ikdienā taupīt elektrību, kā arī nākotnē pāriet uz atjaunojamo resursu izmantošanu enerģijas iegūšanā. Transporta jomā ir būtiski mazāk braucienus ar automašīnu, lidmašīnu, bet vairāk pārvietoties ar kājām un velosipēdu. Šāda kustība ir ne tikai videi draudzīga, bet arī veselīga ķermenim! Pārtikas jomā vissvarīgākais ir iegādāties tik pārtikas, cik vari patērēt, lai mazāk pārtikas izmestu atkritumos un uzturā censties lietot Latvijā audzēto pārtiku, jo tā enerģētiski bagātāka ar vitamīniem un mikroelementiem (zinātniskais pētījums). Tāpat lielu ietekmi uz vidi rada dzīvnieku izcelsmes produkti, kuru daudzumu uzturā esam palielinājuši tieši pēdējos gados – gan ārsti, gan vides zinātnieki iesaka to samazināt. Otra no divām lielajām cilvēku radītajām vides problēmām ir bioloģiskās daudzveidības izzušana. Katru dienu uz Zemes izmirst kāda augu vai dzīvnieku suga – šobrīd sugu izmiršanas temps ir 1000 reižu lielāks, nekā tad, kad cilvēks sāka dzīvot uz Zemes, turklāt 99 % no apdraudētajām sugām ir uz izzušanas robežas tieši cilvēka darbības dēļ. Galvenie iemesli, kas veicina bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, ir mežu intensīva izciršana, purvu un citu mitru vietu nosusināšana, lauksaimniecība, pilsētu būvniecība un piesārņojums, nelegālas medības, kā arī svešzemju un invazīvās sugas. Aicinu – nepirkt interneta veikalos svešzemju sēklas un svešzemju dzīvniekus!
  Visas nedēļas ietvaros skolēni tika mudināti darīt labus darbus, kas palīdzēs mūsu planētai, fotografēt vai filmēt. Darbi ar audzinātāju palīdzību tika nodoti ekopadomei, kura veidoja video rullīti, ko Dricānu vidusskolas bērni skolā un mājās (attālināti) ir paveikuši. Secinājums: nemēslot, bet savākt un mācīties šķirot; sakopt savu vidi, bet nededzināt; tas ir pamats augu un dzīvnieku bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai.

Atskatu par Rīcības nedēļu sagatavoja ekokoordinatore Sandra Saulīte